Házikedvencek - Amire szükség van az állattartáshoz
Manapság már rengeteg kiegészítőt megkaphatunk a háziállatok tartásához, bár ebből rengeteg teljességgel felesleges. Természetesen, akinek van kerete, az próbálgathat sokféle kiegészítőt, ám érdemes azzal is tisztában lenni, mi az, ami feltétlenül szükséges. Az igények annak mértékében változnak, hogy milyen állatfajról is beszélünk, de sok esetben ez egyénenként is eltérhet, hiszen egy-egy kutyus jelleme másféle játékot kíván meg. Alább fajonként felsoroljuk, hogy mik azok a dolgok, amik feltétlenül szükségesek egy állat tartásához és mik azok, amik kapható kiegészítők, de elhagyhatóak. Az etetésre itt nem térünk ki, hiszen az egyértelműen tápokból áll, melyek között szintén ár és minőségbeli különbségek vannak, ki-ki válogathat pénztárcájához mérten.
1. Kutya: Feltétlenül szükséges:
- Póráz: Ne túl rövid, de ne is túl hosszú. Hasznosak pl. az állítható tanító pórázok, vagy a kiengedhetőek.
- Nyakörv: Feltétlenül mérjük le a kutyus nyakát, hiszen a túl szoros sem jó, a túl lazából pedig könnyen kibújhat. A nyakörv kb. akkor megfelelő, ha kényelmesen be tudjuk csúsztatni a 2-3 ujjunkat a nyak és a nyakörv közé.
- Etető-, itató tálak: Akad műanyag vagy fém, előbbi természetesen olcsóbb, de hamarabb elhasználódik és nehezebben tisztítható, mégis tökéletesen megfelel a célra.
- Egyszerűbb unaloműzők: Apró gumicsont, sípolós játék, kis labda, amit lenyelni nem tud, de a szájába tudja venni és akár otthon is játszhatunk vele.
- Zacskó ürülékhez: Megfelel a célra bármilyen zacsi, akár egy már nem használt uzsonnás zacskó is, de állatboltokban kaphatóak külön erre a célra kis műanyag tárolókban, akár övre akasztható egységcsomagok is. Kiegészítők:
- Saját fekhely: Ez lehet egy direkt kutyusoknak készített ágyacska is, de egy régi pokróc is kiválóan megteszi egy kényelmes zugban, ahonnan a kutyus mindent belát a lakásban.
- Plusz játékok: Ez lehet akár frizbi, labda a sétákhoz stb. Fontos, hogy mindenből egyet vegyünk kipróbálásra, hiszen minden kutyus mást szeret, van amelyik imád labdázni, de akad, akit ez egyáltalán nem köt le, inkább csócsálni szeret valamilyen rágó kötelet.
- Jutalomfalatos táska: Ez lehet egy övtáska, vagy bármilyen egyéb kis táska, amiben jutalomfalatot tudunk vinni a kutyusnak a sétákhoz, hiszen így jóval könnyebben tanul.
- Kutya kefe: Hosszú, dús szőrű kutyusok esetén elengedhetetlen kellék, hiszen időnként rendben kell tartani a szőrt, hogy az szép legyen és ne kócos.
- Kutya sampon, egyéb tisztálkodó szer: Nem feltétlenül szükséges, kinek kénye-kedve szerint.
- Kutya ruha télre: Kisebb kutyusoknak, akiknek kevés a szőre hasznos lehet, hogy a téli nagy hidegekben ne fázzanak, ám tényleg csak akkor kell, ha nagyon rövid a kutyus szőre, hiszen alapvetően az állatok bundát váltanak, alkalmazkodnak az időjáráshoz. Ide tartozhat még a kutyacipő is a sózás ellen, de a legtöbb eb nem kedveli az efféle nyűgöt.
- Körömvágó csipesz: Ha a kutyust nem betonon sétáltatjuk hasznos lehet, ha időnként levágjuk a körmét, de erre az állatorvost is megkérhetjük oltások beadása, vagy rutinvizsgálatok alkalmával.
2. Macska: Feltétlenül szükséges:
- Etető-, itató tálak: Akad műanyag vagy fém, előbbi természetesen olcsóbb, de hamarabb elhasználódik és nehezebben tisztítható, mégis tökéletesen megfelel a célra.
- Egyszerűbb unaloműzők: A cica szinte bármivel eljátszik, legyen az egy papírgalacsin, vagy régi tenisz labda, de a boltokban rengeteg kiegészítő is kapható. Az viszont fontos, hogy ha veszünk is valamit, akkor méretében olyan legyen, amit nem játszik be a macska pár perc alatt ágy, vagy szekrény alá.
- Alomtál, alom: Ha benti cicáról van szó, elengedhetetlen egy jó alomtál, lehetőleg peremes, amiből nem tudja kisöpörni az almot. Az alom lehet hagyományos fajta, vagy újabb nedszívós, bár utóbbi jóval drágább. Próbáljuk ki, melyik tetszik nekünk és a cicusnak jobban.
- Macska hordozó: Egy idő után elengedhetetlen, bár kérhetünk kölcsön is ismerőstől, hiszen a cicust máshogy nem tudjuk állatorvoshoz vinni, mint a macska hordozóban. Ez lehet műanyag, de ma már vannak könnyű, praktikus textil darabok is, amik nem vágják az ember kezét. Kiegészítők:
- Kaparófa: Vannak macskák, akiket ez egyáltalán nem érdekel, akkor ruházzunk be drágább darabba, ha nem sajnáljuk a kidobott pénzt, vagy ha már valamilyen módon teszteltük, hogy a cicust érdekelni fogja-e az újdonság. Ám valamire jó eséllyel szüksége lesz, különben előbb-utóbb a falak, tapéta látja kárát.
- Plusz játékok: Lehet az pofozni való műegér, vagy egy karika, amin megtanítjuk átugrani majd a cicát. Sok lehetőség van, célszerű próbálkozni, mi tetszik a nálunk lakó egyéniségnek a legjobban.
- Saját fekhely, cicaház: Szinte teljesen felesleges, de mégis kapható rengeteg féle kosárka. A legtöbb cica több kedvenc hellyel is rendelkezik, és egészen változatos vackokat találnak. Van, amikor a kanapé a kedvenc, máskor a radiátoron nyúlnak el, de egy pokróc is kiválóan megteszi.
- Cica kefe: Hosszú szőrű cicák esetén hasznos, segíthetjük vele kis barátunkat, hogy ne minden szőrt nyeljen le, hanem egy részét mi szedjük le a kefével.
- Cicafű: A macskák többnyire húst vesznek, ám vigyázni kell a szobanövényekkel, azokat is megrághatják, és sok ezek közül mérgező rájuk nézve. Kapható azonban cicafű, kimondottan macskáknak, amit rágcsálhatnak, és ez segíti a lenyelt szőr visszaöklendezését.
3. Rágcsálók: Feltétlenül szükséges:
- Akvárium/terrárium vagy ketrec: Üveg, ami a kis állatka lakhelye, fontos hogy legyen benne kellő mozgástere, de ne tudjon kiugrani! A törpehörcsögök pl. nagyon találékonyak, felmászhatnak a házikójuk tetejére, és onnan ugranak az terrárium szélének, hogy kijussanak. A másik lehetőség pedig a ketrec.
- Házikó: Kis faház, amiben aludhat a kiskedvenc.
- Fűrészpor: Vagy egyéb bélelő anyag, amit az ürülék miatt természetesen cserélni kell.
- Etető, itató tál: Kis tálka, amibe az állatka ételét, italát tesszük, utóbbit gyakran cseréljük, hiszen hamar bepiszkolódhat a beleszóródott fürészpor, vagy játék közben kivert étel miatt. Kiegészítők:
- Mókuskerék, egyéb játékok: Ez lehet akár konkrét kifutó, akadálypálya, de egyszerű wc papír gurigából is összeállíthatunk kellemes játszóhelyet.
- Rágcsálnivaló: Kiegészítő táplálék, kapható a boltokban, de akár egy alma szelet is remekül megteszi.
- Házikóba bélés: Kiegészítő, amibe bevackolhatja magát állatkánk, ez akár egy régi zokni is lehet, nem feltétlenül kell bonyolult dologra gondolni.
4. Madarak: Feltétlenül szükséges:
- Kalitka: Alapszükséglet, mérete függ attól is, hogy milyen madárról van szó, és attól is természetesen, hogy hány darabról.
- Etető, itató: Műanyag kalitkára szerelhető adagolós etető, itató, nélkülözhetetlen.
- Szépia csont: Csőr koptatásra, így nem nekünk kell vágni a madárka csőrét, bár ha nagyon erősen nő neki, akkor egy csipesszel megoldható, kellő utánaolvasás után!
- Kalitkába rúd: Akármilyen egyszerű fa rúd is megteszni, amit az utcán törünk le, fontos, hogy erős legyen. Ha rajta hagyjuk a kérget, játéknak is hasznos lehet madarunknak.
- Kalitka aljára bélés: Ez legegyszerűbben egy szimpla újságpapír, könnyen cserélhető, amikor úgy érezzük, hogy már telítődött. Kiegészítők:
- Fürdető házikó: Nyári melegekben hasznos lehet, ha be tudnak menni a madarak és picit átmosni a tollaikat, felfrissülni. Általában a kalika oldalsó ajtajánál könnyen felerősíthető.
- Házikó szaporítás esetén: Ha szeretnénk szaporítni kedvenceinket, akkor szintén a kalikta oldalánál felerősíthető házikóra is szükségünk lesz, ahová tojást rakhatnak. Ezt természetesen ki is kell bélelni, fűrészporral pl.
- Kiegészítő játékok: Tükör, csilingelő játékok stb. Bármi, amivel a madár szórakozhat, amikor épp unatkozik.
5. Halak, teknősök: Feltétlenül szükséges:
- Akvárium: Nem olcsó mulatság, mérete attól függ mennyi halat szeretnénk kezdés képpen. Készíttethető méretre is, de kaphatóak kész formában is akváriumok.
- Levegőztető: Feltétlenül szükséges, hiszen ez segíti a víz oxigénellátástá, forgatja a vizet, hogy a halaknak mindig kellemes helyük legyen.
- Lámpa: Az akvárium tetejére, hiszen a halaknak is szükségük van kellő mennyiségű fényre, a vízben lévő növényeknek is, és az egész kompozíció is így vehet fel szebb formát. Célszerű olyan lámpát beszerezni, ami nem melegszik, így nem melegíti a vizet! Kiegészítők:
- Akváriumba díszek, kiegészítők: Kis házikó, búvárfigura, ami csak eszünkbe jut, mehet a vízbe extra kiegészítőnek.
- Növények: Az akvárium aljába telepített növények szebbé teszik a környezetet, és a halaknak is lehetőséget adnak elbújni, körülúszkálni őket.
- Akvárium hátuljára kép: Esetleges kép az akvárium hátuljába, így kevesebb növényre van szükség, és nem a tapéta szolgál háttér képpen.
- Algátlanító készülék: Kaphatóak manapság már olyan készülékek, amik segítik a víz tisztítását, így ritkábban van szükség a halak zacskóba, pohárba pakolására, amíg tisztítjuk az akváriumot.
- Hőmérő: Hasznos lehet egy hőmérő a vízben, hogy mindig tudjuk milyen melegségű a víz, amit befolyásol a kintő hő, vagy a lámpa fénye is, hiszen sok hal bizonyos hőmérséklet alatt/felett kellemetlenül érzi magát, netán elpusztulhat.