Főoldal
   Kreatív sarok
   Baba-mama
   Házikedvencek
   Szórakozás
   Webáruház
   Blog
   Fórum
   Kapcsolat




Házikedvencek - Milyen fajtát válasszak?

Sokan mondják, hogy háziállatot tartani nagy felelősség. Ez így is van, ám korántsem akkora teher, mint amitől sokszor a szüleink riogatnak, ám egy kisállat pozitívumot is ad...nem is keveset. Bárkinek, aki azon gondolkodik, hogy legyen-e valamilyen háziállata, bizton merem ajánlani, hogy az igen mellett döntsön, hiszen bár plusz kiadás, és munka, de mégis csak egy kedves kis lény kerül a családba, akivel foglalkozni lehet, aki bújik, ha az ember szomorú, és aki nem utolsó sorban rendszert visz az életébe, hiszen míg esetleg azt mondhatod, hogy "áh, majd holnap elmosogatok", addig nem mondhatod azt, hogy "áh, majd adok neki enni holnap". Nem volt még ugyan mindenféle-fajta állatom, de az alapismereteim szerint az alábbi három kategóriába lehet sorolni az állatokat.

1. Sok törődést, napi szintű min. 2-3 óra foglalkozást igénylő állatok:
Ezek elsősorban a négylábú élő plüssök, mint a kutya, vagy a macska. Sok törődést igényelnek, de sokat is adnak nekünk.

2. Kevesebb törődést, de azért mégis napi szintű foglalkozást igénylő állatok:
Ilyenek pl. a madarak, vagy rágcsálók, akiknek kell adni kaját, de alapjáraton elég jól elvannak egyedül, vagy egy társukkal, nem kell nekik se séta, se túlzott játékigényük nincs, de azért lehet velük játszani.

3. Minimális törődést igénylő állatok:
Ilyenek a halak, és egyéb hüllők, terráriumban élő állatok, teknősök, pókok, gyíkok, kígyók. Naponta egy kis kaja, más nem kell, meg időnként kitakarítani az akváriumot. Sok kígyó, gyík több napig nem is eszik, tehát ezek az afféle díszállatok, amik csak mutogatásra jók, viszont épp e miatt szeretetet se nagyon adnak viszonzásul.

Nézzük hát sorban, hogy melyik állatfaj, a különböző kategóriákból milyen előnyökkel, hátrányokkal jár. Persze ezek afféle laikus, alapvetően utánaolvasás alapján szövött vélemények, nem szakértői megnyilvánulások.

3. Minimális törődést igénylő állatok:

a. Halak, teknősök:
Előny: Szépek, jól néznek ki, ahogy úszkálnak az akváriumban, napi egy etetésnél többet nem kell velük foglalkozni, csak az időnkénti akvárium takarítás, habár már erre is sokféle gépet találtak ki, ami tisztítja pl. a vizet, így megelőzve az algásodást. Alapvetően olcsó, ha már egyszer beruháztunk rá egy kezdeti nagyobb összeget, és utána kellő figyelmet szentelünk annak, hogy a berendezések ne menjenek tönkre.
Hátrány: Első kiadásként elég drágák, akvárium, levegőztető, világítás és maguk a halak. Elég macerás takarítani az akváriumot, cserélni a vizet, közben a halakat kiszedni és zacskóba tenni. Nem lehet velük játszani, nem adnak szeretet, alapvetően csak a külcsíny miatt tartandók. Simogatásra esély sincs, bár kinek is lenne ihlete egy hal simogatásához? Komminikáció az emberrel szinte egyáltalán nincs, esetleg az akvárium üvegén keresztül követik a kezünket, de ennél többre ne számítsunk.

b. Egyéb hüllők és állatok (gyíkok, pókok, kígyók):
Előny: Sokak számára afféle kuriózum, mutogatni lehet, bár nem feltétlenül mindenki szerint szépek, sokan kimondottan viszolyognak a pókoktól, kígyóktól, de ízlések és pofonok. Nem igényelnek sok idő és enerigaráfordítást, mivel sokat elég heti 1-szer etetni, de semmiképp sem naponta. Játszani nem kell velük, többnyire nem is nagyon lehet. Alapvetően nem drágák, ha egyszer beruháztunk rájuk.
Hátrány: Mint a halak esetén, mindent a szemnek. Nem igazán lehet simogatni, játszani egy kígyóval, inkább csak nézni lehet őket. Az első felszerelés, beszerzés kimondottan drága, hisz az ilyen állatok kuriózumnak számítanak. Alapvetően semmivel sem hálálják meg a törődést, maximum a nagy rajongók gondolják máshogy.

2. Kevesebb törődést, de azért mégis napi szintű foglalkozást igénylő állatok:

a. Madarak:
Előny: Itt is azért változatos. Míg egy papagájjal lehet játszani, röptetni, egyes fajokat beszédre tanítani, megsímogatni a begyét, ujjra lépést tanítani nekik, addig pl. egy pinttyel ezt nem igazán lehet megtenni. Tehát előny, hogy egyes fajokkal lehet játszani, foglalkozni, de ha arról van szó, magukban is el vannak, vagy lehetőség szerint párban, hiszen egyedül unalmas az élet még a madarak számára is. Etetésük alapvetően nem drága, mivel nem esznek túl sokat, de azért hasznos a változatosság, nem csak minden nap madártáp.
Hátrány: Hangosak, és nagy koszt tudnak csinálni. Rövid ideig élnek. A kezdeti beruházás nem olcsó, kalitka, játékok, maga az állat. Egy madárra nem lehet rászólni, hogy ne csiviteljen hajnali 5-kor, vagy a kedvenc sorozatod közben, és nem takarhatod le mindig a kalitkát, hiszen akkor minek tartod? Evés közben imádják a magokat jól szétszórni, tehát hiába vannak kalitkában, ennek a minimum egy méteres vonzáskörzetében is jó eséllyel találsz még magokat. Időnként azért muszáj egy papagájt megröptetni, mert elhízik, és nem is tesz jót neki, ha csak folyton ül. Ez viszont azzal járhat, hogy könnyen kiszökik. Egy véletlenül nyitva maradt ablak, és soha többet nem látod, akármennyire is a szívedhez nőtt már. Elég nehézkes takarítani a kalitkát, vagy épp ha kiengeded, akkor akármilyen random helyekre pottyanthat a lakásban. A fürdetés sem egyszerű játék egy madár esetében.

b. Rágcsálók:
Előny: Ez esetben már azért jobban alkalmazható a simogatás, mivel szörös kis lényekről van szó általában, habár akad kopasz egér is. Nem kell nagy pénzeket költeni rájuk, ha már egyszer berendeztük az életterüket. Sok foglalkozást nem igényelnek, a ételen kívül, magukban is elvannak, ha kapnak valami játékot, futkározni, rágni valót. Akár egy wc guriga is megteszi pl. egy törpehörcsög esetén, olcsó, gazdaságos. No meg alapvetően aranyosak többségükben és nem hangosak.
Hátrány: Egyes fajok kissé büdösek tudnak lenni, ezért gyakran kell takarítani, cserélni a fürészport, vagy egyéb akvárium bélést. Első beruházáskor kell nekik valamiféle lakhely, házikó, akvárium stb. ami viszont nem feltétlenül olcsó. Rövid ideig élnek, és mivel sokuk éjszakai állat, ne lepődjünk meg, ha éjszaka motoszkálnak, amíg mi aludnánk. Könnyen elszöknek, főleg, ha apró egyedről van szó, és pl. egy törpehörcsögöt nehéz kiszedni a szekrény alól. Rágcsálók, tehát nevükből adódóan van foguk, és mivel eléggé ösztönlények, nem meglepő, ha megharapnak, ami nem túl kellemes, főleg, ha esetleg utána mehetünk tetanusz oltásra. Nyulak, mint nagyobb testű rágcsálók néha kiengedésre szorulnak, hogy legyen mozgásterük, viszont ekkor nem ritka, ha mindenfelé nyúlbogyókat találunk, tehát nem keveset kell takarítani utánuk.

1. Sok törődést, napi szintű min. 1-2 óra foglalkozást igénylő állatok:

a. Macska:
Előny: Életkoruk 12-14 év, tehát aránylag hosszú ideig velünk maradnak, sőt nem ritkák a 20 éves cicák sem, de elvesztésük, mint családtag nehéz lehet. A kandúrok tovább élnek, ha heréltek még tovább, és a szimáiak még erre is rátesznek egy lapáttal. Etetésük, nem túl drága, és elég nekik egyszer adni, beosztják maguknak. Szeretik a száraz tápot is, de célszerű nekik 2-3 napont adni valamilyen konzervet, vagy házilag elkészített folyadékban gazdagabb ételt is, mert keveset isznak, és a veséjüknek kell a lé. Alapvetően sok törődést nem igényelnek, eléggé önállóak, bár persze szeretik a babusgatást, de macskája válogatja. Nem kell őket sétálni vinni, semmi ilyesmi, ha kijárós macskák, akkor simán megoldják ezt maguk. Ha arról van szó, egész nap is elvannak otthon egyedül, feltalálják magukat, de persze ilyenkor hiányzik nekik a gazdi. Nem hangosak, nyávognak, de azért nem egész nap, ha csak nincs rá komoly okuk. Lehet őket simogatni, dögönyözni, játszani velük, a kedvünket is feldobhatják az aranyos kis butaságaikkal, no meg közismert tény, hogy a puha állatok simogatása boldogsághormont termel, nem véletlenül vannak pl. kórházakban kutyás kezelések.
Hátrány: Önállóságuk néha hátrány is lehet. Sokan önzőnek tartják a macskákat, afféle kiskirályok, mindent úgy szeretnek, ahogy nekik jó. Ez nem teljesen így van, inkább csak a cicák bizalmát jóval nehezebb elnyerni, mint egy kutyáét, úgymond ki kell érdemelni a szeretetüket. Egy macskát igazán megnevelni nem lehet, ha akar felmegy a polcra, és kész, leszedheted, de nagy eséllyel máskor is fel fog menni. Vannak minimális trükkök, pl. leszoktatható, hogy egy helyiségbe ne menjen be, hangos tapssal jelezni lehet neki, hogy rosszat tesz éppen, apróbb trükkökre megtanítható. A karmolás sem túl kellemes dolog, ami szintén könnyen kiváltható egy macskánál egy rossz mozdulattal, rossz szaggal, ha valami épp nem nyeri el a tetszését. Alapjáraton kezdésnél nem olcsó mulatság, bár ez szinte minden állatra elmondható, viszont később sem árt neki venni játékokat, ha nem akarjuk hogy máshol élesítse a körmét, pl. a bútorokon, ruhákon, cipőkön, egyéb használati- illetve berendezési tárgyakon.

b. Kutya:
Előny: Életkoruk 10-12 év, ritkán esetleg 16 év, de ez nagyon ritka, főként kisebb testű egyedekre jellemző. Az etetés alapjáraton nem drága. Lehet őket simogatni, dögönyözni, szeretgetni, és ami nagyon fontos rengeteg szeretet adnak vissza is. Haza érkezéskor biztosan nagy farokcsóválással rohan ki a gazdi elé egy eb. Ragaszkodó és hűséges, tudja, hogy ki az aki gondoskodik róla, és ezt meg is hálálja. A simogatás megint csak lelkileg is jó hatással van az emberre, és egy lelkes kutyus látványa is eléggé kedvfeldobó tud lenni. Lehet játszani vele, bohóckodni. Felelősségtudatra tanít, hisz nem megy az, hogy nem visszük le, ha épp hideg van. Tanítható, alapvető vezényszavakara, játékokra, és okos jószágok lévén arra is, mit szabad, mit nem. Habár nincs mimikája, de a testbeszédből sok mindent meg lehet érteni velük kapcsolatban, a fül állása, a farok helyzete rengeteg mindent elárul.
Hátrány: Rövidebb ideig élnek, mint a macskák, és mivel családtagként vesznek részt az életünkben, nehéz az elvesztésük. Van amelyik hangos, mert ugat, de ez nem igaz minden kutyára, és kinevelhető. Sok törődést igényel, egy elhanyagolt kutya könnyen lehet depressziós, vagy épp furcsa viselkedési szokásokat vesz fel. Ha nincs játéka, nem mozoghat eleget pl. kergeti a farkát, vagy épp elhízik, ami egészségkárásodáshoz vezet. Beszerzése nem drága, ha pl. menhelyről hozol el egy kutyust, bár így fajkutyát nem lehet nagyon lelni, viszont egy keverék sok esetben jóval ellenállóbb. A menhelynek azonban kockázata is van, hiszen nem tudhatjuk a kutyus pontosan milyen jellemű, mennyire képes alkalmazkodni, nincs-e rejtett betegsége. Óvatosnak kell lenni azzal, hogy hova engedjük be a lakásba, mert szereti rágcsálni a dolgokat, akár még egy nagyobb kutya is. A szobatisztaságra nevelés nem könnyű egy kis kutyus esetén. Az időbeosztásunkat függővé kell tenni tőle, ugyanis nem lehet azt megtenni, hogy egyszer 3-kor van a séta, máskor 8-kor. Nagy figyelem kell neki utcán is, otthon is, hogy tudjunk olvasni a jeleiből, mikor fél, mikor tartsuk vissza stb.

Vissza a Házikedvencekhez...